دامنه چیست ؟


دامنه ، نام وب سايت شما مي باشد كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است و براي مدت يك تا ده سال ( بسته به درخواست ثبت کننده ) معتبر مي باشند.
 
پسوندهاي عمومي

اين پسوند ها عبارتند از.com , .net , .org که براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز (قانوني) قابل استفاده مي باشند.هر چند دامنه هاي فوق هر يك از اختصارهايي براي منظور خاص اقتباس گرديده اند .org ارگانها و مراكز غير انتفاعي ، .net شبكه و خدمات اينترنتي ، .com بنگاهها و مراكز اقتصادي ) ولي در عمل محدوديتي براي استفاده از اين پسوندها وجود ندارد. ( در اين ميان پسوند .com بيشترين متقاضي را در بر داشته كه در حال حاضر بيش از چهل ميليون دامنه بر روي اين سه پسوند ثبت مي باشند و در حدود 90 درصد از پسوند .com استفاده شده است.)

 
پسوندهاي اختصاصي (ويژه)

پسوندهايي كه افراد و سازمانهايي با مشخصات و فعاليتهاي خاص بر روي آنها مي توانند اقدام به ثبت دامنه نمايند يا فعاليت بر روي اين پسوند ها مي بايست از قوانين خاصي تابعيت بنمايد. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum كه در هنگام ثبت يا در مدت استفاده ،ارائه مدارك و رعايت قوانيني خاص اجباري خواهد بود.

 
پسوندهاي ملي (كشوري)

علاوه بر پسوندهای عمومي و خاص ، كشورهاي مختلف نيز مي توانند اقدام به درخواست پسوند با كد اختصاري كشور خود (دو حرفي) را بنمايند. كشورهای مختلف مي توانند ثبت اين دامنه ها را براي ساير مليتها آزاد يا محدود نموده و يا بطور كلي هرگونه رويه خاصي را در اين خصوص اتخاذ نمايند.

بسياري از كشورها پسوند خود را به سطوح ديگري نيز تقسيم مي نمايند. مثلا .ir كه پسوند كشور ايران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسيم گرديده كه بعضي از اين پسوندها مخصوص فعاليتهاي خاص در نظر گرفته شده اند.

 
نام دامنه

پس از انتخاب پسوند ، نام دامنه مهمترين قسمت تشكيل دهنده آدرس يك سايت مي باشد. اين نام از تركيب 3 الي 64 حرف ، عدد يا خط تيره (بدون فاصله) تشكيل مي گردد. اگر در ثبت عبارت خاصي به عنوان نام دامنه خود اصرار داريد كه اين عبارت قبلا ثبت شده باشد گريزي غير از تغيير پسوند مورد نظر خود نخواهيد داشت. چنانچه آدرس سايت شما حاوي علامت تجاري شما باشد، مي توانيد جهت اطمينان از دسترسي آسانتر و حفاظت از نام تجاري خود كليه مشتقات و تركيبهاي آنرا بر روي پسوندهاي مختلف ثبت نماييد.
 
هاست چیست ؟

وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. به زبان ساده، وب سایت شما باید روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد.

در شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی ، به صورت ۲۴ ساعته برق به سرورها متصل است و اینترنت ، قطعی ندارد و برای مواقع اضطراری تمهیداتی اندیشیده شده است.

در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب ، فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند. شما به عنوان مشتری به فضای کوچکی از این سرورها دسترسی دارید که با داشتن فضایی هرچند کوچک و کم حجم به یک تیم از متخصصان اینترنت برای نگهداری وب سایت تان متصل خواهید بود که در طول ۲۴ ساعت می کوشند که این سرویس متوقف نشود.

از طرف دیگر این نکته که سرورهای میزبان شما در چه مرکز داده ای و در کدام کشور واقع شده و امکانات این مرکز داده از نظر پهنای باند، امکانات امنیتی، استحکام بنای فیزیکی، پیش بینی شرایط بحرانی مانند قطعی برق، آتش سوزی، زلزله و... از شاخص های مهمی برای تصمیم گیری جهت انتخاب یک سرویس دهنده خدمات میزبانی وب است.

 
حال این پرسش پیش می آید که پهنای باند چیست؟

پهنای باند یا Bandwidth مقدار حجمی است که هر بازدید کننده ، موقع مشاهده ی عکس ها ، مطالب و کلا همه ی سایت شما از آن استفاده می کند.مثلا شما موقع سفارش هاست ، یک هاست اشتراکی با ۲۰ گیگ پهنای باند در نظر می گیرید.حال وقتی بازدید کننده از صفحه ی اصلی سایت شما بازدید می کند ، ۱۰ Kb از مقدار در نظر گرفته شده ی پهنای باند شما کم می شود.هر چه قدر بازدید شما بیشتر باشد ، پهنای باندتان زود تر تمام می شود!

جهت اطلاع از تعرفه های هاست و دامنه با ما تماس بگیرید.

طراحی واکنش گرا
سایت های طراحی شده به صورت کاملا واکنش گرا (Responsive) بر روی دستگاه های مختلف قابل نمایش می باشند
طراحی واکنش گرا
همه محصولات

درباره دیگرسو

دیگرسو از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در زمینه طراحی صفحات وب و بهینه سازی آن ها آغاز کرده است و تا به امروز سهم قابل توجهی از این صنعت را از آن خود کرده است. ما در دیگرسو توانسته ایم با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود و پیگیری تیم پشتیبانی، گام بزرگی در جلب رضایت شما مشتریان گرامی برداریم.
مفتخریم که اعلام کنیم به همت متخصصین دیگرسو و اعتماد شما مشتریان عزیز توانسته ایم در زمینه بهینه سازی سایت (seo) نیز یکی از پیشگامان این عرصه باشیم.
مشاوره رایگان، اجرای دقیق ، تحویل به موقع پروژه و در نهایت پشتیبانی بعد از اتمام پروژه از ارکان اصلی موفقیت ما در دیگرسو می باشد.